Jak napsat životopis

Kdo se uchází o nové zaměstnání, ten by měl vždy budoucímu zaměstnavateli dát základní informace o sobě. K tomu pomůže životopis, který je vždy nedílnou součástí každé žádosti o práci. Ptáte se, jak napsat CV? Základem je to, že curriculum vitae by mělo být psáno ve strukturované formě. A co nesmí chybět?

Osobní informace

Naprostý základ, který musí být součástí každého životopisu. Osobní informace jsou důležité proto, aby si budoucí zaměstnavatel udělal obrázek o tom, kdo mu píše. Nemělo by chybět jméno a příjmení, bydliště, stejně jako datum narození. Rozhodně nezapomeňte na emailový a dnes už také telefonický kontakt.

Informace o předchozí práci

Pokud se nejedná o vaše první místo, na které se hlásíte hned po škole, je třeba uvést i informace o předchozím vzdělání. To, že člověk za život vystřídá několik míst, není nic zvláštního. Naopak na to může být pohlíženo pozitivně, jelikož máte praxi, což může být plusy. Rada, jak napsat CV, je tedy spojena i s tím, že nesmíte opomenout uvést předchozí pracovní místa včetně pozic.

Vzdělání

Ať už jsou s pozicí spojeny požadavky na vzdělání, nebo ne, každý rada, jak napsat CV je spojena i s nutností zde vzdělání uvést. To nejvyšší vždy nahoru. Dobrou radou je i to, že základní škola se zde neuvádí – mimo jiné proto, že by ji měl mít absolvovanou každý.

Další znalosti, dovednosti a koníčky

Celkem volná pasáž, kde je dobré neuvádět vše, ale jenom to, co se práce týká. Jdete pracovat na pokladnu? Hodí se zmínit, že máte absolvovaný kurz rozpoznávání falešných bankovek. Budete pracovat na PC? Je dobré zmínit, jaké všechny programy ovládáte. Má firma svůj vlastní fotbalový nebo jiný sportovní tým? Nezapomeňte uvést, že daný sport také provozujete. I to vám může pomoci. Co však nedělejte, to je uvádění „všeho“. Tedy nepodstatných věcí, které nejsou s danou pozicí jakkoliv spojené.

Publikováno: 30. 10. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Vodenková