Čalouník jako práce snů? Šikovný řemeslník si dokáže velmi slušně vydělat

V posledních letech se dostávají do popředí nabídky práce v IT. Doba je zrátka taková. Digitalizujeme, automatizujeme a snažíme se pracovat především „hlavou“. Do určité míry je tato transformace pracovního trhu v pořádku, ale neměli bychom zapomínat na to, že stroje nedokáží vyrobit úplně všechno. Například bez zručných čalouníků bychom se museli spokojit se sériově vyráběným nábytkem – a o originálních kouscích bychom si mohli nechat leda tak zdát. Potíž je v tom, že se do oboru příliš mnoho zájemců nehrne. Proč je čalouníků rok od roků méně? Důvodů je více, ale hlavní příčina tkví v nezájmu mladé generace. Daná profese zkrátka není tak atraktivní, jak by se na "job" reflektující trendy jednadvacátého století slušelo a patřilo.

Jak se stát čalouníkem?

Pokud se však rozhodnete obor "čalouník" vystudovat – a práce vám půjde od ruky, je pravděpodobné, že se vám bude finančně dařit nadprůměrně. A to především v případě, že se budete věnovat renovacím historického nábytku. Studium trvá tři roky a po jeho absolvování obdržíte výuční list. V rámci studia se žáci učí dovednostem v oblasti čalounické výroby a dekoratérství. Výuka a praxe jsou koncipovány tak, aby byli po absolvování schopni zvolit vhodné náčiní, potřeby pro čalouníky a materiály, ale také dokázali pracovat s technologickou a konstrukční dokumentací.

Kde čalounictví vystudovat?

Obor lze studovat například na Střední škole průmyslové dopravní v Plzni. S ohledem na fakt, že se každoročně hlásí mnohem méně zájemců, než kolik činí kapacita oboru, je téměř jisté, že vás ke studiu přijmou.

Jaký má čalouník plat?

A kolik si takový čalouník vydělá? Plat čalouníka se běžně pohybuje v nižších desítkách tisíc (dle NSP.cz mezi 24-35 tis. Kč), ovšem pokud se práci rozhodnete dělat na živnost a vybudujete si klientelu, výdělek může být násobně vyšší.

Kde seženete čalounické pomůcky?

S čalouněním a dekoratérstvím samozřejmě můžete začít i bez výučního listu. Pokud si chcete pořídit rouno, nářadí, tkaniny, zipy a další nezbytnosti, poohlédněte se po nich ve specializovaném eshopu calounickymaterial.cz.

Publikováno: 14. 03. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Vodenková