Máte vícero půjček? Je na čase zkrotit své výdaje

Na tom vzít si půjčku není nic špatného. Každému se čas od času může stát nějaká nepříjemnost v podobě rozbité lednice či nabouraného auta, přitom ne každá domácnost má pro tyto případy finanční rezervu. V takové chvíli je oprávněné požádat o úvěr. Mnoho Čechů si ovšem bere půjčky i na věci, které nejsou nezbytné, třeba na vánoční dárky či letní dovolenou. Obvykle to pak končí tak, že vytloukají jeden klín druhým, tedy berou si půjčku na splácení předchozí půjčky. A pak už se vezou. Nikdy však není pozdě vydat se opět správným směrem – začít šetřit.

Své půjčky spojte do jedné

V prvé řadě by vás měla zajímat konsolidace půjček pro dlužníky. Máte-li více úvěrů, nechte si je spojit do jednoho. Častokrát tak dosáhnete na výhodnější podmínky, lepší úrok či nižší splátky, kromě toho nebudete muset myslet na dvě či více splátek separátně, budete platit pouze jednu měsíčně.

Začněte šetřit i na běžných výdajích

Život, ve kterém musíte šetřit, je náročný hlavně na psychiku. Nežijeme přece pouze od toho, abychom chodili do práce a domů. Nějaký čas to ale budete muset vydržet, není jiného zbytí. Kromě výdajů za večeře v restauraci nebo kino se však dá šetřit i na nezbytnostech, jako jsou účty za energie. Zjistěte si, jaký je nejlevnější dodavatel energie, a změňte ho. I kdyby vám změna měla přinést jen dva tisíce ročně, pořád jde o peníze, které byste jinak neměli. Zvažte, zda opravdu využíváte vše, za co si platíte. Nestačil by vám menší balíček satelitní televize? Stejně nesledujete všechny programy. Opravdu si potřebujete platit Spotify? Je nutné mít předplatné Netflixu? Velmi dobré je sepisovat si jeden týden či jeden měsíc všechny položky, za něž utrácíte. Pak můžete analyzovat své výdaje a identifikovat, kde je prostor pro úspory. Vytvořte si za tímto účelem tabulku v Excelu. Sice to dá práci, ale tato snaha se opravdu vyplatí, protože si pak můžete nastavit jasné cíle – například utratit za kosmetiku o 200 Kč méně za měsíc, nenakupovat tolik sladkostí apod.

Publikováno: 14. 08. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Vodenková