Dlouhodobé investování do nemovitostí představuje atraktivní způsob zhodnocení peněz

Tuzemská i celosvětová ekonomika utrpěla v průběhu uplynulých několika let pár těžkých ran. Dobrou zprávou ale je, že nepadla a že se začíná pomalu zotavovat. Nastává tak příhodná doba na dlouhodobé investování, jež s sebou nese potenciál finančně slušně zabezpečené budoucnosti.

Mezi investičními produkty se stále větší oblibě těší dlouhodobé investice do nemovitostí. Důvod je jednoduchý. Ceny domů i bytů neustále rostou, takže vložené prostředky neztrácí na své hodnotě a výhodný pronájem navíc zajistí konstantní příjem.


Investiční nemovitost přináší investorům mnohem lepší zhodnocení než spořicí účty, termínované vklady či stavební spoření. Podle odborníků se zisk z investice do nemovitosti pohybuje kolem pěti a více procent z pronájmu. Při celkovém zhodnocení investice, tj. nájemné plus nárůst hodnoty nemovitosti, činí zisk dokonce 14 až 17 %. Naproti tomu úroky třeba u spořících produktů nedosahují často ani úrovně inflace. Hodnota uložených peněz tak časem klesá. Výhodné jsou například investice do nemovitostí v Moravskoslezském kraji, kde  stále ještě příznivé ceny nemovitostí nabízí vyšší výnosy investovaných prostředků.

Zájem o investování do nemovitostí zvyšuje také fakt, že jejich pořízení lze z větší části financovat půjčkou nebo bankovním úvěrem. Pro investora tato možnost neznamená okamžitou finanční zátěž a v případě jakýchkoli potíží umožňuje rychlý prodej a úhradu dluhu.

Princip dlouhodobého investování do nemovitostí tedy spočívá v pronajímání nemovitosti s tím, že příjmy z nájmu pokrývají investorovi veškeré vynaložené náklady a generují mu příjmy. Na druhou stranu to ale vyžaduje znalosti, aktivitu a časovou náročnost. Jinak by se původně bezpečná investice stala ztrátovou až riskantní.


V tuto chvíli se určitě vyplatí obrátit se na někoho, kdo dané problematice rozumí. Zpravidla se jedná o konzultanty a makléře, kteří mají zkušenosti s investičními nemovitostmi a umí se pohybovat na realitnímu trhu.

Vedle klasického realitního byznysu pak součást nabídky služeb tvoří též správa nájemního bydlení, ať už jde o investiční byty, domy nebo komerční prostory. Investor tak není omezen lokalitou a ačkoli je třeba z Prahy nebo z Plzně, nemusí se bát investovat ani na druhé straně republiky, protože společnost se o vše postará. Tak je tomu i u MBRE Investiční nemovitosti, jež tuto správu zajišťuje v Moravskoslezském kraji.

K velmi důležitým benefitům plynoucích ze spolupráce se specialisty patří zprostředkování investiční příležitosti. Tím, že společnost vyhledá vhodnou investiční nemovitost sama, se zájemce bez zkušeností vyhne zbytečnému nebezpečí v podobě skrytých rizik, která sám nerozpozná.

Jestliže nemovitost splňuje všechna podstatná kritéria a souzní s investorovými představami, zpracuje k ní odborný tým veškerou dokumentaci včetně analýzy stavu a rizik investice. Zároveň vyčíslí přesné náklady, výnosy i výši garantovaného pronájmu. Po prohlídce nemovitosti následně připraví smlouvy nutné k jejímu převodu, případně ověří možnosti úvěru. Vyžaduje-li investiční nemovitost stavební úpravy, domluví s příslušnými řemeslníky jejich realizaci, zařídí vystěhování nemovitosti a přepis energií. Konzultanti a makléři současně komunikují s nájemníky a účastní se jednání společenství vlastníků jednotek.

Za pozornost jistě stojí takzvaný garantovaný pronájem, o němž již padla zmínka. Náleží totiž k neopomenutelným přednostem dobře nastavené spolupráce investora s profesionály. Jak funguje? Společnost poskytující takovou službu na sebe převezme administrativu související s pronájmem a investorovi – pronajímateli, aniž by musel cokoli  řešit, chodí na účet předem dohodnutá měsíční částka.


A konečně zpětný odkup. Tato dohoda poskytuje investorovi záruku, že pokud nastanou nějaké nepředvídané komplikace, firma za domluvených podmínek investiční nemovitost odkoupí, čímž se investor zbaví dluhů a nerostou mu nové.

Jednoduše řečeno, dlouhodobé investování do nemovitostí s příjemným bonusem v podobě zisku z pronájmu jednoznačně vede ke zhodnocení investice a z finančního hlediska také k zajištěné budoucnosti.

Publikováno: 15. 03. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Denisa Vodenková