Zahraniční pracovníci jsou potřební. Firmám stojí výroby

Když došlo k uzavření hranic v době panujícího koronaviru, mnozí zahraniční pracovníci se sbalili během pár minut a odjeli do svých rodných zemí. Nikdo totiž netušil, jak dlouho bude celá koronavirová situace trvat a kolik případně napáchá škod. Bohužel odjezd zahraničních pracovníků pozastavilo výrobu v nejednom oboru. Například kovovýroba, kde působí i firma Steeltec, stejně jako další průmyslové obory trpí nedostatkem schopné pracovní síly. Hospodářská komora se nedávno nechala slyšet, že zahraniční pracovní síla se potřebuje víc než kdy jindy.

České firmy potřebují zaměstnance pro průmyslové profese

V mnohých oborech není o zaměstnance nouze, ale český průmysl mezi ně bohužel nepatří. Jak již bylo zmíněno, upozornila na to průmyslová komora, která se nechala slyšet, že denně eviduje desítky žádostí podnikatelů o kvalifikovanou pracovní sílu ze třetích zemí, která by mohla obsadit volné pracovní profese ve výrobě. I když se rozšířil nábor pracovníků, stále ještě kovovýroba, strojírenství, stavebnictví i doprava postrádá schopnou pracovní sílu.

Čeká se na spouštění vládních programů

Na co se v tomto případě ještě čeká, je obnovení vládních programů. Firmy jsou připraveny zvládnout situaci po stránce epidemiologické i zdravotní, jen potřebují jakékoli schopné pracovníky, kteří by práci brali vážně a pomohli tak opětovaně rozjet mnohé výroby.

Zahraniční pracovníci neberou místa těm tuzemským

Je třeba konstatovat, že obnovení vládních programů nepovede k tomu, že budou zahraniční pracovníci brát místa tuzemským zaměstnancům. To si bohužel řada lidí myslí. Ani, kdyby přišla obrovská nezaměstnanost, což Českou republiku v blízkých dnech zkrátka čeká, nebudou zahraniční zaměstnanci brát místo tuzemským.

Zatím se však tuzemští pracovníci nehlásí na volné pracovní pozice a firmy se potřebují opět dostat do pohybu. Nemohou čekat, až se někdo rozhodne poslat životopis, musí zkrátka jednat, aby se nemuselo propouštět z důvodu krachu společnosti.

Publikováno: 30. 07. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Vodenková