Klíčem k efektivní práci z domu je optimální prostředí i efektivní plánování času

Práce z domu? Pro mnohé lidi je takřka splněným snem. Ale stejně jako většina věci v životě, i home office ona má kromě výhod i nevýhody. Abyste pracovali opravdu efektivně, přinášíme vám několik praktických tipů.

Zařiďte si plnohodnotnou pracovnu

V bytě na vás číhá množství nástrah, které snadno odvedou vaši pozornost od povinností. Přestože se sezení před televizí na pohovce s notebookem na klíně může zdát jako super nápad, po chvíli můžete zjistit, že se ovladači věnujete častěji než klávesnici. Co s tím?

Vyhraďte si prostor, kde vás nebude nic a nikdo vyrušovat, místo, kde budete mít všechny potřebné dokumenty a nástroje po ruce a budete se moci naplno věnovat svým povinnostem. Nemusí to být pracovna, třeba si vystačíte s odděleným pracovním koutem v obývacím pokoji. Podstatné je, abyste měli klid. Možná budete potřebovat odhlučnění technických prostor – to pro případ, že by vás rušil hluk ze sousedova bytu nebo z ulice.

Stanovte si konkrétní timeplan

Největší výhodou práce z domu je ta, že jste pány svého času. Ovšem jak to už bývá, s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost. Je snadné se nechat uchlácholit myšlenkou, že máte před sebou celý den a pár minut na sociálních sítích vás nemůže ohrozit. Záhy však zjistíte, že je čas oběda a vy jste ještě nic neudělali. Čeká na vás 20 nevyřízených mailů a klienti nervózně čekají na vaše odpovědi.

Co s tím? Nebojte. Stejně snadno, jak jste vyřešili pracovnu a její odhlučnění, můžete zvládnout i organizaci času. Je však nezbytné definovat pracovní dobu. Určitě bude ovlivněna vaším zaměstnavatelem nebo zákazníky. To samozřejmě neznamená, že to musí být klasická "osmihodinovka".

Jen si správně rozvrhněte den. Například dopoledne vyřizujte e-maily a telefonáty a plnění kreativních úkolů nechte na večer, anebo naopak, jak vám to vyhovuje. Důležité je tyto časové bloky dodržovat a nerozptylovat se sociálními sítěmi a dalšími lákadly.

A ještě něco – rozhodně nepracujte v pyžamu. Chcete-li najet na skutečně efektivní režim, musíte se podle toho obléknout. Nemusí to být vyloženě formální outfit, vezměte si na sebe něco, v čem vám je dobře, ale nesvádí vás to k nicnedělání.

Publikováno: 28. 06. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Vodenková