Proč je tolik důležité zaměřit se na osobní růst?

Pod pojmem osobní rozvoj či růst si mnozí z nás uvědomují, že se jedná o určité techniky, které mají zapříčinit zlepšení sebe sama. Může jít o zlepšení návyků, chování, ale také akci a reakcí. Mezi velmi časté prostředky, které patří do osobního růstu je naučit se s pomocí osobního kouče, jak zvládat svůj vztek nebo odkládání věcí na později, jak překonat svou lenost, jak být ohleduplnější, zdvořilejší nebo zodpovědnější, jak se zdokonalit v učení nových věcí a dovedností, jak být pozitivnější a usilovat o změny.

Přijímejte výzvy

Zdokonalit se občas znamená také to, že vystoupíte ze své komfortní zóny – budete jednat v situacích, které vám mohou být značně nepříjemné, nicméně vědomí, že tak činíte pro svůj osobní rozvoj, by vám mělo pomoci. Pokud se například bojíte mluvit s ostatními lidmi, může být pro vás velmi těžké někoho oslovit – například ostatní maminky, které přišly s dětmi na dětské hřiště. Nicméně opakováním této činnosti můžete ztratit nepříjemný pocit, a naopak se naučit lépe komunikovat se svým okolím.

Pracujte na sobě neustále

I když si myslíte, že už jste se v činnosti dost zlepšili, neznamená to, že ji nemusíte procvičovat i nadále. Osobní růst je záležitost dlouhodobá a neustálá – je potřeba s ní začít již v útlém věku (zde je to většinou zodpovědností rodiče) a pokračovat s ní po celý život. Pokud již máte stálé zaměstnání a všechny dovednosti, které pro jeho výkon potřebujete, neznamená to, že nebudete potřebovat dovednosti nové – například naučit se nový cizí jazyk může být velmi užitečné.

Motivace k osobnímu růstu

Někdy je motivem k osobnímu růstu bohužel až určitý problém, který se snažíte překonat – například se musíte naučit řídit automobil, abyste mohli ve svém dosavadním zaměstnání pokračovat. Touha ke změnám životě, ale může nastat také po přečtení tzv. motivační knihy, sledování filmu nebo čtení o lidech, kteří dosáhli úspěchu.

Publikováno: 28. 09. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Vodenková