Fungovat lze i bez kanalizace. Co s odpadní vodou?

Přestěhovali jste se do vysněného bydlení, ale narazili jste na problém v podobě nefunkční župy? Ne každý dům se totiž může připojit do městského systému kanalizací a jediným řešením je tak čistička odpadních vod či právě žumpa. Pokud si nevíte rady s výměnou a nedokážete se rozhodnout, zda je pro vás vhodnější septik nebo čistička, pak jsou následující řádky určeny právě vám. Vysvětlíme si základní výhody obou systémů a další rady, bez kterých se při jejich realizaci neobejdete. Dost bylo zbytečných slov, pusťme se do prozkoumání „voňavých“ nádrží, bez kterých bychom se v našich domácnostech neobešli. Tip: Zde se můžete podívat, jak probíhala realizace betonové žumpy Praha pod taktovkou odborníků z dobrezumpy.cz.

Čím se řídit při výběru čističky

Domácí čistírna odpadních vod spatří mezi nejoblíbenější systémy a využívá je obrovské množství domácností. Výběr té správné čističky závisí na druhu budovy, výskytu (a hladině) podzemní vody, rozloze pozemku, ale také druhu půdy a hloubce výstupu potrubí kanalizace ze stavby. Velikost volíme podle počtu trvale žijících osob v domě. Berte na vědomí, že odpadní vody by měly být v septiku zadrženy asi 2-3 dny a ideální jsou 2 nebo 3 komorové nádrže. Více komor znamená účinnější redukci znečištění). Nutnou výbavou je i filtrační koš vyplněný keramzitem. Ten zadrží hrubší nečistoty, které by mohlo ucpat odtokové otvory v drenážním systému. Filtrační koše by se měly 2-3 krát ročně očistit silným proudem vody. Tip: Z montáže žumpy nemějte strach. Ale vyberte si profi řešení. Realizace betonové žumpy Brno proběhla rychle a bez problémů.

Stará dobrá žumpa

Ne vždy se vyplatí domácí čistírna odpadních vod a výhodnějším řešením jsou tak betonové septiky, neboli žumpy. Děje se tak tehdy, je-li na vašem pozemku příliš vysoká hladina podzemní vody, odpadních vod je málo (a čistička není rentabilní) a plocha pozemku není dostatečně velká na to, aby se mohly při stavbě čističky dodržet minimální vzdálenosti určené výrobci a podmínky dané zákonem. Pro mnoho z nás je podstatný i fakt, že k realizaci žumpy není potřebné stavební povolení. Jediné, co musíte udělat, je oznámit stavbu na stavebním úřadě a to nejpozději 30 dní před jejím plánovaným zahájením. Při výběru se řiďte předpokladem, že jeden člověk spotřebuje asi 150 litrů vody za den a tím, že je ideální vyvážet obsah jednou za 2-3 týdny. Obrátit se můžete například na dobrezumpy.cz. Firma nabízí kvalitní betonové žumpy i septiky včetně kompletního příslušenství.

Publikováno: 08. 03. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Vodenková