Přizpůsobení se práci na směny

Práce na směny je v nepřetržitých provozech zcela běžná. Obvyklý je třísměnný provoz, který probíhá vždy po osmi hodinách. Zaměstnanci tak chodí na takzvanou ranní, odpolední a noční. Přizpůsobení se práci na směny může být mnohdy problém. Jak to zvládnout? Pomocí našich několika tipů.

Uzpůsobte tomu chod domácnosti

První přizpůsobení by mělo proběhnout v rámci domácnosti. Hlavně tam, kde jsou děti. Je třeba si jasně naplánovat, kdo a kdy je bude vyzvedávat nebo hlídat. Klasické směny se obvykle ve třítýdenních intervalech točí, což znamená, že každý týden by měl mít jasná pravidla a každý by měl mít své povinnosti.

Termíny směn by se neměly měnit

Většina provozů toto respektuje. A pokud ne, snažte se naplánovat si pracovní dobu s ohledem na co největší pravidelnost. Ideální je střídat směny po týdnech, s předpisem i na několik následujících měsíců. Díky tomu lze dobře naplánovat chod vaší domácnosti, i osobního života. Vezměte si do ruky kalendář, vepište si směny u jednotlivých týdnů a podle toho vše plánujte s ohledem na to, v jakou denní nebo noční hodinu budete v práci.

Upravte svůj biorytmus

To může být velmi složité, ale ve směnném provozu je to nezbytné. Hlavně v případě noční směny, kdy je nezbytně nutné po příchodu domů jít spát. Bude sice dopoledne, ale jinak to nepůjde. Když se budete orientovat podle hodin a denního světla, půjdete na další noční směnu zcela neodpočatí. Riskujete špatný pracovní výkon, i zranění. Nesledujte tedy denní dobu, ale zafixujte si, že po noční musíte jít hned spát.

Mějte pevný denní režim

Bez toho to nepůjde. Ten je ostatně dobré mít u každé jiné práce, bez ohledu na směnnost provozu. Tam, kde směny jsou, je však pevný denní režim doslova nutností. Jedině tak zvládnete spojit život osobní, život rodinný, stejně jako život pracovní, ze kterého vám plynou finanční prostředky.

Publikováno: 02. 10. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Vodenková