Jak fungují pracovní agentury

Když se baví dva lidé, kde pracují, velmi často dojde na přetřes i to, zda jsou kmenovými zaměstnanci, nebo jsou pod pracovní agenturou. Takzvané agenturní zaměstnávání je u řady profesí doslova běžné. Proto je na místě podívat se na to, jak fungují pracovní agentury. Hlavně u různých dělnických profesí jde po oblíbenou formu zaměstnávání.

Kdo je to pracovní agentura?

Nejedná se o nic jiného, než o soukromou firmu. Ta na první pohled může vypadat jako klasická personální agentura, která nabízí volná místa. Ale s tím rozdílem, že standardní personální agentury pouze hledají zaměstnance, zatímco pracovní agentura je i zaměstnává. To znamená, že s nimi sepisuje standardní pracovní smlouvy.

Posílání do konkrétních provozů

Konkrétní smlouva je v rámci agentury sepsána i s ohledem na to, kde bude zaměstnanec pracovat. Následně je posílán do konkrétních provozů, kde pracuje stejně, jako kmenový zaměstnanec. Rozdíl je však v tom, že smlouvu nemá přímo s firmou, ale má ji s danou agenturou. Ta se stará o všechno z toho plynoucí povinnosti, včetně mezd a dalších věcí.

Výhody pro firmy, nevýhody pro zaměstnance

Podívejme se také na to, jak fungují pracovní agentury v souvislosti s firmou, kam posílají své zaměstnance. S tou mají uzavřený právě smluvní vztah spojený s dodáváním zaměstnancům, takzvaných agenturních pracovníků. Firma za toto konkrétně platná sjednanou sumu. Pro ni jsou v tom výhody hlavně s ohledem na personalistiku, jelikož nemusí dané osoby personálně řešit, protože všechno realizuje agentura, která má i povinnost zaměstnance zajistit. Negativem je toto zaměstnávání pro dané zaměstnance, které jsou pod agenturou. A to z toho důvodu, že nemohou dosáhnout na klasické výhody, které mají ti kmenoví. Stejně tak je poměrně značný rozdíl i v platech, protože zaměstnanec pod pracovní agenturou ve všech známých případech vydělává méně peněz.>

Publikováno: 25. 09. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Vodenková