Lidé se dnes stávají závislí na práci

Když se řekne „léčba závislostí”, většina lidí si automaticky vybaví závislé lidi na drogách nebo alkoholu či lécích. Jenže malé pilulky nebo bílý prášek, který nasáváme nosem nejsou to jediné, na čem se dnes člověk může stát navyklým. Velkým rizikem v současné rychle jdoucí době plné nejistoty je také práce. Ve vzduchu hrozí nejen workoholismus, ale také z něj plynoucí syndrom vyhoření.

Práce jako hlavní náplň našeho života

Stále platí, že populace stárne. Důvodem toho je fakt, že mladí lidé nezakládají rodiny, protože raději sedí za počítačem v kanceláři a chtějí se realizovat. Ne vždy však plní svůj sen, ale stávají se spíše otrokem někoho, kdo se svůj sen realizovat nebál. Velmi často na ně však padá tíha mnoha úkolů a workoholismus je to, co je zanedlouho začne trápit. Je to jinými slovy skutečnost, že je práce pro vás tou hlavní náplní života a že nic jiného než práce pro vás neexistuje.

Z výše uvedeného textu však možná vyplývá, že problémy s workoholismem mají jen ti, kteří pracují v nějakém korporátu či na snu někoho jiného. Ve skutečnosti je však závislost na práci problémem také podnikatelů stojících na vlastní noze. Právě ti vědí, že to, co mají, je pouze výsledkem jejich usilovné dřiny, i proto v práci nepolevují a snaží se být maximálně produktivní a tím co nejrychleji dosáhnout kýžených výsledků.

Osobní život jde stranou

Workoholismus se stejně jako jiné závislosti projevuje tím, že stranou jde mnoho jiných věcí. Osobní život, rodinné vztahy i koníčky jsou tím, co pro člověka nepředstavuje žádnou prioritu. Všechno se hraje ve prospěch úspěšného podniku nebo brzkého povýšení či vše záleží na tom, aby byl klient spokojený.

Tím se však velice rychle přibližujeme jedné věci, a sice syndromu vyhoření. Stav, ve kterém už prakticky nic nedává smysl je velmi častý a bohužel se dotýká z velké části mladé generace, která se s velkým zápalem hrne do práce, ovšem po několika letech vyhasínají jako svíčka a posléze jen stěží hledají smysl nejen pro práci, ale pro jejich život obecně.  

Publikováno: 28. 12. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Marie Mojžíšová